Julen nærmer seg, men for mange handler desember mer om bekymring enn hygge. Frelsesarmeen på Gjøvik og Toten er klare til å hjelpe men du må søke innen fristen.
Det kan bli trangt om plass i gryta. Søknadsfristen for julehjelp er allerede 13. november, og det er kun de med størst behov som får hjelp.
Frelsesarmeen på Gjøvik og Toten forbereder seg til en travel førjulstid. Hvert år får de flere hundre søknader om julehjelp, og det er ikke plass til alle.
– Vi må hjelpe dem som virkelig trenger det. Det er mange som har litt dårlig råd, men hjelpen er for dem som virkelig sliter, sier Magne Berg, kaptein i Frelsesarmeen Gjøvik og Toten.
Du kan høre lyden fra innslaget litt lenger ned på siden.
Må møte opp og søke innen fristen
Det man søker om, er hjelp til mat i jula – og eventuelt julegaver til barna. Søknaden må leveres innen torsdag 13. november, og det er strenge krav.
– Vi må dessverre si nei til noen. Enten fordi de søker for sent, bruker feil skjema, eller fordi vi rett og slett går tom for penger eller mat, sier Berg.
For å søke må man møte opp personlig. Frelsesarmeen har kontor på Raufoss i Storgata og på Gjøvik i Bakkegata.
Mørketall og skam
De siste årene har det vært mellom 300 og 400 søkere i området Østre Toten, Vestre Toten og Gjøvik. Og ifølge Frelsesarmeen er det mange som ikke tør å be om hjelp.
– Det er fortsatt mange som kvier seg for å ta kontakt. Men det skal man ikke. Man skal ikke føle skam over å trenge hjelp, sier Berg.
Han minner også om at Frelsesarmeen kun er et supplement til det offentlige hjelpeapparatet.


