Regjeringen foreslår å kutte 15 millioner kroner til friluftslivsaktivitet midt under markeringen av Friluftslivets år 2025. Norsk Friluftsliv reagerer sterkt og kaller det en uforståelig beslutning.
De ekstra midlene som ble bevilget til friluftslivsaktivitet i forbindelse med Friluftslivets år 2025, ser ikke ut til å videreføres i statsbudsjettet for 2026. Det får Norsk Friluftsliv til å reagere.
– Dette kommer som en stor skuffelse. Friluftslivets år skulle ikke bare være festtaler, men skape varig endring, sier Siri Meland, fagsjef for samfunnskontakt i Norsk Friluftsliv.
Hun peker på at organisasjonene har fått hundretusenvis av mennesker ut i aktivitet gjennom året, og at kuttene vil ramme særlig barn, unge og nye grupper.
Rammer frivilligheten
Meland advarer om at kuttet vil svekke arbeidet til frivillige over hele landet. Lavterskeltilbud som gåturer, padling og sykling kan bli vanskeligere å gjennomføre uten tilskudd.
Gjennom Friluftslivets år har organisasjoner og frivillige fått hundretusenvis ut i aktivitet.
– Med mindre penger til å videreføre arbeidet, risikerer vi at Friluftslivets år blir stående igjen som et kortvarig stunt, snarere enn å gi en varig effekt, sier hun.
Håper på omkamp i Stortinget
Nå håper Norsk Friluftsliv at SV, Sp, Rødt og MDG vil kreve at midlene gjeninnføres i budsjettforhandlingene.
– Vi forventer at regjeringen griper muligheten til å styrke både friluftslivet og frivilligheten, slik at de nye aktivitetene og tiltakene fra Friluftslivets år kan videreføres og utvikles.
I en tid preget av usikkerhet, er det mer aktivitet, økt inkludering og flere møteplasser i naturen som virkelig kan bidra til å styrke fellesskapet vårt, sier Meland.



