Fem studenter ved Universitetet i Innlandet har utviklet en spesiallaget spjelk for småfe. Nå er de hedret med årets innovasjonspris for idéen.
Agnete Solberg Wollan, Anna Tarud, Hedda Garlid Hilde, Ann Eli Ustad og Vilde Enger som er tredjeårs landbruksstudenter ved Blæstad står bak Velferdsspjelken.
Produktet er utviklet for å gi bedre behandling ved bein- og leddskader hos sau og geit, og skal gjøre hverdagen enklere for småfebønder.
– Vi har alle sett behovet for bedre hjelpemidler. I dag brukes doruller og papp men vi ville lage noe bedre for både dyr og bonde, sier studentene.
Relevant og realistisk
Velferdsspjelken er en plastskinne med ullpolstring og borrelåsfeste. Den er enkel i bruk, hygienisk og utviklet med tanke på dyrevelferd og bærekraft.
Juryen mente produktet treffer godt på landbrukets behov og har kommersielt potensial.
– Dette er et smart og relevant produkt, og det er realistisk å få det ut i markedet, sa Camilla Rostad i Innlandet Bondelag under prisutdelingen på Blæstad.
Prisen på 10.000 kroner deles ut av Bondelaget og SpareBank 1 Østlandet, og skal stimulere til innovasjon i landbruket. Banksjef Svein Håvard Sørum understreket betydningen av å støtte unge gründere.
Vil videreutvikle produktet
Studentene planlegger å bruke det siste studieåret på å videreutvikle produktet.
De har allerede fått positiv respons fra næringen og testet ut en prototype.
– Premiepengene kommer godt med i det videre arbeidet, sier Ustad.
Velferdsspjelken AS ønsker å tilby et bærekraftig, norskprodusert hjelpemiddel som øker dyrevelferden og forenkler bondens arbeid og kanskje får produktet snart et liv langt utenfor Blæstad.



